ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :

 سی و ششمین گردهمایی و سومین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین

تهران، 6- 8 اسفند 1396


بیانیه اختتامیه


سی و ششمین گردهمایی و سومین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین 6 لغایت 8 اسفند ماه 1396 در تهران برگزار گردید. صورتجلسه همایش در 6 موضوع طبقه بندی شد که توسط 512 متخصص علوم زمین از 19 کشور ارائه شد. مقاله های ارائه شده زمینه های گسترده ای را پوشش می دهد که از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی زمین تا مطالعات سطحی محلی، فرایندهای ناحیه ای عمیق همچنین تقابل انسان و زمین از طریق معدنکاری یا مقابله با مخاطرات طبیعی تغییر می کند. در طول نشست های علمی، چندین میزگرد، مراسم اجتماعی و نشست های انجمن برگزار گردید. شرکت کنندگان تأکید داشتند که علوم زمین نقش ضروری و منحصر به فردی در دنیای با سرعت در حال تغییر امروز بازی می کند و بنابراین به توجه بیشتر نیاز دارد. دانش مقتضی علوم زمین مهم هست، از آنجایی که اکثر فعالیت های بشری به تقابل با سیاره زمین مربوط می شود. بیانیه ای که در ادامه می آید خلاصه دستاوردهای سه روزبحث هست که دسته بندی شده و توسط شرکت کنندگان و کمیته علمی تصویب شده است.

v    بسیاری کشورها، شامل ایران، در معرض مخاطرات طبیعی هستند. ما می توانیم یاد بگیریم که چگونه خطرها را از زلزله با درک شایسته از منبع های لرزه­ای به حداقل برسانیم. متخصصان علوم زمین از سازمان ها و دانشگاه های مختلف باید سخت کار کنند و پایگاه داده دقیق برای منشأهای لرزه­ای و پتانسیل مخاطرات لرزه­ای آن ها را آماده سازی وتلفیق نمایند.

v    آگاهی عمومی در مورد مخاطرات لرزه ای باید توسط متخصصان علوم زمین گسترش پیدا کند. از نقل قول افسانه ها و خرافات باید پرهیز بشود.

v    هیچ دستورالعمل استانداردی برای توسعه شهرها در نواحی در معرض مخاطرات زمین لغزش وجود ندارد. این رفتارها تهدید اصلی به شهرهایی هستند که در کوه ها و پایین دامنه ها توسعه پیدا می کنند.

v    تغییر اقلیم الگوی مخاطرات سیل را دگرگون کرده است و باعث افزایش خطر آن شده است. با وجود این، علی رغم مخاطره اصلی، آن ها کمتر در متون زمین شناختی مطالعه شده اند. سیستم های هشدار سیل می تواند در مراکزجمعیتی در معرض سیل اجرا بشود.

v    اکثر کشورها در نواحی خشک جهان آب­خوان های خود را به خاطر استفاده گسترده آب زیرزمینی و نشست مرتبط با آن از دست می دهند. تغییرات اصلی در الگوی کشت و سیستم های آبیاری باید به منظور کاهش این اثر اجرا بشود.

v    آب، منبع طبیعی مهم، در بخش های بسیاری از جهان کمیاب می­باشد. مطالعه زمین شناسی می تواند به ما در پیدا کردن منابع آب زیرزمینی کمک کند تا اثر کمبود آب را برای مردم و جامعه کاهش بدهد. پیامد خشکسالی تنها کمبود آب نیست، می تواند باعث مشکل های جدی بیشترمانند فرونشست، بیابان زایی و طوفان ریزگرد بشود. زمین شناسان این فرایندها را مطالعه می کنند و می توانند طرح های عملیاتی را پیشنهاد بدهند تا خسارت در این مواقع به حداقل برسد.

v    جامعه علوم زمین نیاز دارد تا به چالش­های جاری در مورد منابع آب، آسیب پذیری محیط زیست ایران، به تغییر اقلیم و اثر فعالیت های انسانی به محیط زیست طبیعی توجه بیشتر بکند. تحلیل مقاله ها توسط کمیته علمی آشکار کرد که جامعه علوم زمین در ایران نیاز دارد تا چشم انداز خود را با توجه به چالش های زیست محیطی با رویکردهای چند بعدی گسترش بدهد.

v     آلودگی زیست محیطی موضوع اصلی دیگر همایش بود اما به راه حل برای پایش و کاهش توجه کمتر شد.

v    زمین شناسان سنگ ها و فسیل های آن را مطالعه کردند تا تکامل محیط زیست و زندگی آن ها را بفمهند. ما می­توانیم یادبگیریم که چگونه و چرا اقلیم زمین در گذشته تغییر کرده است و دانش را به کار ببندیم تا هر دو عوامل انسانی و طبیعی را درک نماییم و اقدامات لازم انجام بشود تا از تغییرات شدید بیشتر در آینده جلوگیری بشود.

v    ما برای منابع با ارزشی مثل خاک، نفت، گاز، فلزها، موادمعدنی به زمین وابسته هستیم و ما نیاز داریم تا بدانیم به چه نحو این منابع کشف و به صورت پایدار استخراج می­گردد. برای مکان یابی این منابع انرژی، نحوه استخراج آن ها از زمین به صورت مؤثرتر، با هزینه پایین تر و با تأثیر کم تر بر محیط زیست، علوم زمین دارای اهمیت بالا می باشد.

v    همکاری های بین المللی، مخصوصاً با آن هایی که در استفاده کردن فن آوری های پیشرفته و آموزش دانشمندان جوان تجربه دارند، برای درک شایسته منابع با حداقل تأثیر بر محیط زیست مهم می­باشد.

v    فرآوری مواد معدنی حجم قابل توجه­ای آب را مصرف می­کند. این مسئله هم است که فن آوری های پیشرفته، روش ها و طراحی دوباره چرخه مواد معدنی به منظور کاهش مصرف آب استفاده بشود.

v    بازیافت تولیداتی از قیبل ماشین ها، دستگاه ها، بردهای الکترونیکی و غیره می تواند نیاز ما را به منابع محدود زمین کاهش بدهد و کمک بکند تا محیط زیست را نجات بدهیم.

v    عناصر کمیاب به طور فزاینده­ای در زندگی روزانه ما مهم هست. این مسئله مهم است که حمایت صنایع برای پژوهش در اکتشاف و فرآوری عناصر کمیاب دنبال بشود.

v     مواد آموزشی علوم زمین باید در تمام سطح های آموزشی مدرسه موجود باشد با نظر به اینکه مواد آموزشی نیاز هست که برای نیازهای اولیه جوامع جذاب تر و مفیدتر باشند.

v     بایستی درمورد آگاهی در مورد مخاطرات زمین شناختی، مسائل زیست محیطی و جذابیت های زمین شناختی وکاربرد علوم زمین در زندگی روزانه تأکید باشد.

v     دوره «علوم زمین و زندگی روزانه» برای آموزش در سطوح متوسطه و برای رشته­های مختلف توصیه می­شود.

v    زمین گردشگری می تواند منبع اصلی درآمد برای جوامع محلی بشود که از دیگر منابع رشد اقتصادی محروم هستند. انجمن های زمین شناختی باید تأسیس بشوند و در آموزش زمین گردشگری برای جامعه مشارکت نمایند.

v    جذابیت های ژئوپارک ها می تواند با اضافه کردن موزه ها و زمین های بازی افزایش پیدا کند.

v    سازمان های زمین شناسی و دانشگا ها باید با همدیگر کار کنند تا ژئوپارک های ثبت شده توسعه یابد و حمایت بشود.

v    حفاظت میراث زمین شناختی مستلزم آگاهی مردم از طریق رسانه های جمعی می­باشد و برای جامعه در تمام سطح ها از مدرسه ها تا انجمن های محلی مخصوصاً میان پژوهشگران و دانشگاهیان نیاز به آموزش احساس می شود.

v    بررسی تاریخ علوم زمین، دانش زمین شناسان جوان را در مورد اهمیت مطالعات علوم زمین افزایش می دهد. زمین شناسان باتجربه بایستی تشویق بشوند تا تجربیات خود را به عنوان بخشی از میراث زمین شناختی جامعه بنویسند و منتشر نمایند.

 

تاریخ درج : يکشنبه 27 اسفند 1396
تعداد بازديد از اين صفحه : 123
آخرين تاريخ بازديد :26 مرداد 1397  9:26
Copyright 2010 GSI Congress
انتخاب وب سایت مورد نظر :